Интер превзе крепостта на Юве, Принца съсипа мечтите на шампионите за рекорд (видео)

Шампионът на Италия Ювентус бе поставен на колене от вечния си съперник Интер след 1:3 в супердербито от от 11-ия кръг на италианската Серия "А" на “Ювентус Стейдиъм”.  Аржентинските звезди на “нерадзурите” Диего Милито (58-дузпа и 75) и Родриго Паласио (89) донесоха пълен обрат след попадението на Артуро Видал още в 18-ата секунда.

Така за първи път в своята история “бианконерите” допуснаха поражение на новия си стадион, като също така спряха серията си от 49 срещи поред без поражение в калчото. Загубата изпари мечтата да бъде подобрен рекордът от 58 мача на Милан отпреди две десетилетия.

Миланският гранд записа седма поредна победа в калчото и общо девета във всички турнири, и шеста от шест мача при гостувания през този сезон. Освен това Интер се доближи само на точка от шампионите, които след първото си поражение от май 2011 година останаха на върха с актив от 28 точки, но момчетата на Андреа Страмачони вече имат 27.

Наставникът на домакините Антонио Конте заложи в предни позиции на Мирко Вучинич и Себастиан Джовинко и схемата 3-5-2, а колегата му Страмачони подходи още по-смело, като започна с тримата си чисти нападатели - Антонио Касано, Родриго Паласио и Диего Милито.

Двубоят започна кошмарно за гостите от Милано, които допуснаха може би най-бързия гол от всичките 159 сблъсъци между двата клуба. Голът за "бианконерите" падна още в 18-ата секунда и бе дело на Артуро Видал след много спорно положение за засада на Квадво Асамоа. Ганаецът беше зад защитата на Интер, когато получи топката от Мирко Вучинич, а след това асистира на Видал, който на празна врата откри резултата. Малко след попадението Маркизио можеше да удвои след пас на Пирло, но стреля в Самир Ханданович два пъти поред в рамките на две минути. В 12-ата минута Родриго Паласио прати топката в мрежата на Юве, но този път голът беше отменен за засада. Повторенията показаха, че макар и с малко, аржентинецът наистина е бил зад защитата. Техничен удар на Антонио Касано пък мина на сантиметри от гредата на Джанлуиджи Буфон.

Съдията Талявенто се оказа в центъра на събитията на няколко пъти преди почивката. Той сгреши фатално в 34-ата минута, като не изгони десния бек на Юве Стефан Лихтщайнер. Швейцарецът вече имаше жълт картон, когато извърши остро нарушение срещу Паласио. Въпреки протестите на гостите, Лихтщайнер не бе изгонен, а от щаба на "бианконерите" се усетиха и само няколко минути по-късно го смениха с Мартин Касерес. До края на първата част Видал имаше още една отлична възможност за втори гол, но Ханданович спаси.

На почивката Мирко Вучинич бе заменен заради травма от Никлас Бендтнер. Родриго Паласио в рамките на няколко минути можеше да изравни, но първо от малък ъгъл  стреля в аут, след като вече бе преодолял Буфон. Веднага след това при светкавична контраатака аржентинецът стреля над вратата от 13 метра фронтално срещу стража на домакините. Юто Нагатомо пробва рефлекса на италианския национал, а в 58-ата минута бе отсъдена дузпа за "нерадзурите". Диего Милито бе задържан от Маркизио, но реферът Орсато сигнализира зад вратата за нарушението и Талявенто показа бялата точка. Диего Милито бе точен и изравни. Това даде самочуствие и увереност на "нерадзурите", които започнаха да пресират и да вярват в пълния обрат. Реферът Талявенто пък спести картон на Жуан и Камбиасо, както и на Бардзали.

Касано бе заменен от Фреди Гуарин в 69-ата минута, а последният бе в основата втория гол на Милито. Бившият играч на Порто стреля силно от 18 метра, Буфон плонжира и изби, но връхлитащият аржентинец на празна врата даде преднина на "черно-сините" в 75-ата минута.

Ювентус натисна и Ханданович изби в корнер опасен удар на Пирло. Бентднер можеше да изравни след груба грешка на Гаргано, но опитът му да прехвърли стража на гостите от малък ъгъл бе неуспешен в 83-ата минута. Резервата Фабио Куалярела, заменил друга резерва Касарес, стреля опасно, но на сантиметри от целта. Интер се затвори да брани преднината, докато всичките от Юве се хвърлиха да търсят равенството. Така се стигна до бърза контраатака в последната минута, когато Гуарин намери връхлитащия Нагатомо.

Японецът се засуети, но задържа топката и изведе Паласио сам срещу Буфон, аржентинецът пък прати кълбото в мрежата и донесе 45-ия успех на Интер срещу 75 на Старата госпожа. Равенствата останаха 39, като бе прекъсната серията от четири поредни мача на 28-кратните шампиони без поражение срещу Интер и за първи път от 14 мача единият от двата тима вкара три гола в срещата. За последно това сториха това отново "нерадзурите", пак в Торино, но на "Деле Алпи".