Лацио надви Интер, и двата тима ще играят в Лига Европа

Лацио победи Интер с 3:1 в може би най-интересния мач от последния кръг на Серия А. Въпреки успеха си "орлите" ще играят в Лига Европа, тъй като Удинезе спечели с 2:0 срещу Катания. "Нерадзурите" също ще участват във втория по престиж европейски клубен турнир.

Двубоят между "бианкочелестите" и тима на Андреа Страмачони беше напрегнат и изпълнен с опасности и пред врати. Интер поведе с гол на Диего Милито от дузпа, но с попадения на Либор Козак, Антонио Кандрева и Стефано Маури през втората част възпитаниците на Еди Рея стигнаха до победата.

Въпреки че преди двубоя вестник "Гадзета дело Спорт" твърдеше, че Мирослав Клозе ще води атаката на римляните, опитният нападател отпадна от състава заради контузия. Мястото му беше заето от Либор Козак.

Еди Рея не можеше да разчита на още осем футболисти, които бяха с травми. Наказани пък бяха Федерико Маркети и Андре Диаш. Андреа Страмачони трябваше да се справя без осем състезатели, които отсъстваха по различни причини.

В самото начало на срещата Лацио беше малко по-активният от двата отбора и в 8-мата минута Лорик Сана не успя да се възползва от добро центриране на Кристиян Ледесма. Албанецът стреля с глава, но топката излезе в аут.

Постепенно "нерадзурите" натиснаха своя опонент. В 25-тата минута бразилецът Майкон нахлу в наказателното поле на "бианкочелестите" и падна след съприкосновение с играч на "орлите". Реферът Антонио Дамато обаче не посочи бялата точка.

Две минути по-късно Фреди Гуарин отправи свиреп удар от далечно разстояние. Албано Бизари обаче внимаваше и направи страхотно спасяване. Малко след това колумбиецът беше изведен сам срещу стража на домакините, но не успя да го преодолее.

В 37-мата минута и Диего Милито беше много близо до гол. Майкон центрира отдясно и аржентинският нападател стреля неточно с глава. Мачът беше сравнително равностоен, но по-чистите положения определено бяха за тима на Андреа Страмачони.

В 44-тата минута гостите все пак получиха правото да изпълнят дузпа. Решението беше спорно, тъй като Ледесма фаулира Майкон на границата на пеналта на "орлите". Въпреки протестите на домакините, съдията беше непреклонен. Диего Милито застана зад топката и не сгреши – 1:0 за Интер в самия край на първото полувреме.

"Нерадзурите" започнаха втората част мотивирани да отбележат втори гол, но вместо това Лацио обърна с две попадения в рамките на четири минути. Първо Либор Козак се възползва от центриране на Ледесма и вкара с глава, а после Сенад Лулич направи чудесен пробив отляво и подаде към Антонио Кандрева, който отбеляза своя пети гол за сезона.

Макар че не бяха особено сигурни в отбрана, играчите на Интер се хвърлиха в атака и в 73-тата минута Лусио пропусна да се разпише от удобна позиция. Шутът на бразилския защитник прелетя над напречната греда. Малко по-късно изстрел на Гуарин от фаул беше блокиран.

Времето минаваше, "бианкочелестите" се приближаваха към победата, но шансовете и на двата отбора за третото място намаляваха, тъй като Удинезе водеше с 2:0 в Катания.

До края на двубоя Майкон и влезлият като резерва Джампаоло Пацини можеха да изравнят, като ударът на италианеца срещна левия страничен стълб на вратата, пазена от Бизари.

Домакините се възползваха по най-добрия начин от неубедителното представяне на Интер в защита и в първата минута на добавеното време Стефано Маури вкара трети гол в мрежата зад Лука Кастелаци. Така Лацио спечели с 3:1 срещу отбора от Милано, като и двата състава ще играят в турнира Лига Европа през следващия сезон. Удинезе ще бъде третият представител на Италия в Шампионската лига.

Лацио – Интер 3:1

0:1 Милито 45 (д)