Нов срам за Интер

Новара се превръща в истинска черна котка за Интер. След като миналия полусезон "бианкоадзурите" победиха с 3:1 италианските вицешампиони и по този начин предизвикаха уволнението на Джан Пиеро Гасперини, сега новаците в елита на Ботуша отново нанесоха загуба на тима от Милано.

Със страхотно попадение на Андреа Карачоло, паднало десет минути след началото на второто полувреме, последният във временното класиране на Серия А спечели на "Джузепе Меаца" и удължи поредицата от мачове без победа за Интер на пет, четири от тях – в шампионата на Апенините.

Въпреки че в последните десет минути на срещата играха с човек по-малко заради червения картон на Иван Радованович, момчетата на Емилиано Мондонико извоюваха третата си победа през настоящата кампания и увеличиха, макар и с малко, шансовете си за спасение.

Наставникът на Интер Клаудио Раниери можеше да разчита на Диего Форлан и Джампаоло Пацини, които имаха здравословни проблеми, но тъй като не бяха на сто процента готови за игра, треньорът предпочете да ги остави на резервната скамейка.

Раниери трябваше да се справя без контузения Валтер Самуел, както и без наказания Дъглас Майкон. При това положение защитата на тима беше в състав Лусио, Иван Рамиро Кордоба, Кристиян Киву и Хавиер Санети. Средната й възраст беше повече от 34 години.

Още от самото начало на срещата Интер овладя средата на терена, а Новара играеше по-прибрано, което в някаква степен ограничаваше домакините. В тези първи минути Рики Алварес, Уесли Снайдер и Кристиян Киву пробваха далечни шутове към Самир Ужкани, но те или бяха неточни, или албанският вратар се намесваше много добре.

Мениджърът на гостите Емилиано Мондонико трябваше да направи първата си смяна в мача още в 14-тата минута, тъй като Паоло Делафиоре не можеше да продължи участието си в двубоя. На мястото на 27-годишния бранител влезе Мишел Морганела.

Първата възможност пред "бианкоадзурите" пък се откри пред опитния Андреа Карачоло, който стреля с глава, обаче Жулио Сезар спаси без проблеми. Малко след това Марко Ригони отправи удар от добра позиция, но топката бе избита от футболист на италианските вицешампиони.

В 25-тата минута Уесли Снайдер проби по прекрасен начин отляво и шутира, обаче кълбото мина покрай десния страничен стълб на Ужкани. Няколко минути по-късно Карачоло претендираше за дузпа, след като падна в пеналта на Интер, но такава не бе дадена. Повторенията показаха, че в този случай съдията Кармине Русо по-скоро имаше право.

"Нерадзурите" изпитваха известни проблеми в защита. Карачоло още веднъж беше изпуснат, за да остане лице в лице с Жулио Сезар. Бразилецът обаче запази хладнокръвие и предотврати попадение във вратата на своя отбор.

Домакините също поискаха дузпа заради падане на Андреа Поли в наказателното поле на Новара. Младият полузащитник се строполи след съприкосновение с бранителя Сантяго Гарсия, като този път реферът може би сбърка, че не посочи бялата точка. Камерите се насочиха към президента на Интер Масимо Морати. Той разбираемо не беше доволен от решението на съдията, въпреки че го прие с иронична усмивка.

В края на полувремето се стигна до неприятни сблъсъци между играчи на двата тима, след като Деян Станкович беше фаулиран на дъгата на наказателното поле на гостите, а преди това напълно спокойно можеше да бъде отсъдена и дузпа за нарушение срещу Естебан Камбиасо.

Втората част започна с нов натиск на Интер. В 52-рата минута Диего Милито нанесе точен шут, който обаче не беше достатъчно силен, за да затрудни Ужкани. В 55-тата минута пък Лусио можеше да открие резултата, но стражът на Новара предугади изпълнението на защитника и спаси.

Още в следващата атака се случи немислимото за феновете на "нерадзурите". Със страхотен изстрел извън пеналта на италианския вицешампион Андреа Карачоло отбеляза и постави възпитаниците на Раниери, както и самия треньор, в много трудна позиция.

Деян Станкович се опита да възстанови статуквото веднага, обаче ударът му от далечна дистанция профуча покрай вратата на "бианкоадзурите". В действията на домакините си личеше напрежението, което идваше от изискването да вземат победата на всяка цена. С всяка една минута обаче вероятността за успех ставаше все по-малка и по-малка за Интер

Междувременно отборът от Пиемонт също пострада от спорно решение на съдията. Футболист на Новара щеше да се озове очи в очи с Жулио Сезар, но флагът за засада беше вдигнат, а повторенията показаха, че такава почти сигурно нямаше.

В 74-тата минута Карачоло беше съвсем близо до това да направи задачата на "нерадзурите" почти невъзможна, Жулио Сезар обаче го изпревари и изби в последния момент. Атаките на Интер пък бяха много хаотични и не беше странно, че не представляваха кой знае каква опасност за Ужкани.

В 78-ата минута бразилският страж на вицешампионите на Италия отново беше последна преграда за своя тим, след като чудесен шут на Морганела летеше точно към долния ляв ъгъл на вратата на домакините.

Малко по-късно Новара остана с десет души, понеже сръбският халф Иван Радованович получи втори жълт картон и беше изгонен. При последвалия фаул Снайдер затрудни Ужкани, но албанецът все пак се справи добре.

В самия край на двубоя Интер удари греда, а преди това изпусна и няколко доста удобни положения. Прекрасната игра на гостите в защита, както и намесите на Самир Ужкани, комбинирани с липсата на концентрация на "нерадзурите" в предни позиции все пак доведоха до нова срамна загуба за състава на Раниери.

Интер – Новара 0:1

0:1 Карачоло 56

Червен картон: Радованович 80

Интер: Жулио Сезар, Лусио, Кордоба, Санети, Киву (Нагатомо – 70), Станкович, Камбиасо, Поли (Форлан – 62), Снайдер, Алварес (Пацини – 46), Милито

Новара: Ужкани, Делафиоре (Морганела – 14), Джемити (Пачи – 65), Лизуцо, Гарсия, Чентуриони, Радованович, Поркари (Пеше – 46), Ригони, Джеда, Карачоло